Nedavno je otkrivena nova oblast istraživanja koja će možda biti ključna u daljem razvoju guma. Naime, proučavanje šumskih žaba dovelo je do otkrića koja mogu poslužiti proizvođačima guma za pronalaženje inovativnih rešenja kada je razvoj i poboljšanje tehnologije izrade guma u pitanju.
Na konferenciji Udruženja za eksperimentalnu biologiju održanoj ovog meseca u Velikoj Britaniji, istraživač Nial Kraford je izjavio da „noge šumskih žaba mogu da pruže rešenje za dizajn samočistećih lepljivih površina, koji može da se iskoristi u proizvodnji širokog spektra proizvoda i to naročito onih koji zagađuju okolinu, kao što su medicinski zavoji, gume i dugotrajni adhezivni materijali“.
„Zanimljivo je to što isti faktori koji omogućavaju šumskim žabama da se pridržavaju u isto vreme služe i za čišćenje. Da bi im noge bile lepljive, žabe luče sekret a zatim povećavaju svoju moć prijanjanja time što noge vuku po površini kojom se kreću stvarajući veće trenje. Istraživanje je pokazalo da sekret u kombinaciji sa kretanjem omogućava žabama da čiste svoje noge dok se kreću“.
Noge velikog broja vrsta žaba imaju šaru sastavljenu od sićušnih šestougaonih oblika. Ovakva šara omogućava da delovi noge ostanu u kontaktu sa površinom uz koju se žaba drži, dok kanali između njih omogućavaju da se sekret slobodno širi kroz njih – dok se žaba kreće, zahvaljujući sekretu prljavština se odstranjuje.
Istraživači veruju da je ovaj proces samočišćenja moguće veštački ponoviti, čime bi se stvorio veoma jak i samočisteći adheziv, koji bi bio savršena sirovina u proizvodnji guma.
Izvor: Blackcircles.com