Fenomen akvaplaning ili hidroplaning uočavamo prilikom rotacije gume po mokroj podlozi. Efekat koji nastaje je gubitak kontrole nad volanom i vozilom. Većina vozača u nekom trenutku oseti efekte akvaplaninga. Ovo u velikoj meri zavisi od izbora odgovarajućih guma za određene uslove vožnje.
Uzrok pojave akvaplaninga je sloj vode koji se stvara i zadržava između gazećeg sloja gume i površine puta. Dok se guma okreće u smeru vožnje, šara gazećeg sloja „evakuiše“ vodu sa površine puta kako bi ostvarila što bolji kontakt sa podlogom.
Na osobinu gume da sprečava pojavu akvaplaninga utiče nekoliko faktora. To su brzina kojom se vozilo kreće, dubina vode kroz koju se vozi, pritisak u gumama i, što je najvažnije, dubina šare.
Fenomen akvaplaninga i rizika koji on predstavlja po bezbednost u vožnji su veliki. Zbog toga su proizvođači guma dizajnirali gume sa šarom koja je posebno namenjena vožnji u uslovima kao što su kiša, sneg i bljuzgavica. Ove gume obično imaju usmerenu šaru sa puno kanala. Oni odvode vodu sa gazećeg sloja i time smanjuju rizik od pojave akvaplaninga.
Jeste li osetili efekte akvaplaninga? Pišite nam o vašem iskustvu u komentarima.
Aktuelnu ponudu guma možete da pogledate na sajtu Internet Prodaja Guma.